Wtorek, 6 grudnia 2016

Nowy Ośrodek Zdrowia w Grojcu

Projektowany budynek przewiduje dodatkowe miejsca parkingowe dla pacjentów, osobne wejścia dla osób dorosłych oraz dla dzieci,  połączone jedną wspólną rejestracją wewnątrz. Znajdą się tam także m.in.: pracownia rentgenowska, poczekalnie, gabinet stomatologiczny, dwa gabinety internistyczne, gabinet wielofunkcyjny, mogący służyć różnym specjalistom, gabinet zabiegowy oraz część pediatryczna z osobnym punktem szczepień.

W projekcie budżetu Gminy Oświęcim na 2017 rok, na realizację przedsięwzięcia pt.: „Budowa ośrodka zdrowia wraz z infrastrukturą techniczną w Grojcu”, przewidziana jest kwota 981 344,00 zł. W styczniu przyszłego roku planowane jest ogłoszenie przetargu, a już 1 września 2017 roku pierwsze przyjęcia pacjentów.

Problemy z Ośrodkiem Zdrowia w Grojcu spowodowane są decyzją Rady Miasta Oświęcim, która mówi o zaprzestaniu – z dniem 31.12.2016 roku – dalszego świadczenia usług medycznych dla należącego do Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego, wiejskiego ośrodka zdrowia w Grojcu. Pomimo starań władz Gminy Oświęcim, przede wszystkim w osobie Zastępcy Wójta Mirosława Smolarka, nie wyrażono zgody na czasowe przedłużenie działania dotychczasowego ośrodka, do czasu wybudowania i otwarcia nowej placówki, a w związku ze znowelizowanymi wytycznymi sanepidu, nie ma możliwości powołania nowego ośrodka zdrowia w dotychczasowym miejscu.

Powyżej przedstawiona sytuacja powoduje, że od 1 stycznia do 1 września 2017 roku, mieszkańcy Grojca będą zmuszeni dojeżdżać do innego ośrodka zdrowia. Deklaracje pacjentów zostaną automatycznie przeniesione do Przychodni Rejonowej nr 3 na ul. Słowackiego w Oświęcimiu. Jednak Urząd Gminy Oświęcim zachęca wszystkich mieszkańców Grojca do przeniesienia swoich deklaracji do Ośrodka Zdrowia we Włosienicy, ponownie otwartego 1 września 2016 roku przez firmę NZOZ FORMED z Wadowic (przyszłego operatora ośrodka w Grojcu). W świeżo wyremontowanym budynku znajdują się gabinety: internistyczny, zabiegowy, pediatry oraz zapewniona jest opieka pielęgniarki środowiskowej. Na dodatkowe zabiegi (m.in.: zdjęcia rentgenowskie, USG) pacjenci są dowożeni bezpłatnie i badani bez kolejek w ośrodku FORMED w Wadowicach. Przychodnia we Włosienicy zatrudnia wysokiej klasy specjalistów, lek.: Artura Mendyka, Andrzeja Berszakiewicza, Iwonę Maciejewską-Malicką, Marzenę Kożuch-Kowalczyk, Annę Ferenc. Warto dodać, że część z tych lekarzy zadeklarowała, że w późniejszym okresie będzie leczyć w nowej przychodni w Grojcu. Dodatkowym argumentem, aby przenieść swoją deklarację, jest planowane uruchomienie przez Gminę Oświęcim busa, który 3 razy dziennie, w czasie pracy ośrodka, będzie dowoził pacjentów do Włosienicy, zabierając ich z przystanków autobusowych) na trasie Włosienica – Grojec (od GOPSu przez Grojec i Łazy). Ponadto, dotarły do nas informacje, że ze względu na przyszłoroczny II etap remontu ulicy Słowackiego, a także planowaną modernizację skrzyżowania ulic Pod Górką, Grojeckiej i Jezioro w Zaborzu, już niebawem utrudniony będzie dojazd do oświęcimskiej Przychodni na wspomnianej ul. Słowackiego.

Druki deklaracji, przygotowane do szybkiego i łatwego wypełnienia, są do pobrania w Grojcu w Domu Ludowym, w Bibliotece, Przedszkolu, Szkole Podstawowej oraz na stronach internetowych www.grojec.gminaoswiecim.pl, www.naszgrojec.pl oraz pod niniejszą informacją. Deklaracje należy samodzielnie podpisać i dostarczyć (już niekoniecznie osobiście) do Ośrodka Zdrowia we Włosienicy.

Do pobrania:

1. Deklaracja wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

2. Deklaracja wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej