Wiadomości

Czwartek, 3 listopada 2022

Czyszczenie przewodów kominowych

 

Czyszczenie kominów

 

W przypadku palenisk na paliwo stałe (np. węgiel, drewno), komin należy czyścić co najmniej raz na 3 miesiące.

 

Przewody kominowe prowadzące od palenisk opalanych gazem i paliwem płynnym powinny być czyszczone co najmniej raz na 6 miesięcy.

 

Powyższe terminy nie dotyczą zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, w których kominy muszą być czyszczone częściej.

 

Przewody wentylacyjne również powinny być czyszczone - nie rzadziej niż raz do roku, chyba, że warunki użytkowe sprawiają, że konieczne jest częstsze wykonywanie tego działania.

 

Kontrola stanu technicznego

 

Niezależnie od terminów dotyczących czyszczenia przewodów kominowych, właściciel / zarządca budynku ma obowiązek zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Taka kontrola powinna być wykonywana co najmniej raz na rok. Kontrolę powinna przeprowadzić osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia - mistrz kominiarski.

 

Sankcje

 

Za brak obowiązkowego przeglądu instalacji powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Ponadto, w przypadku konieczności skorzystania z ubezpieczenia budynku, np. w przypadku pożaru, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku nie przedstawienia dokumentów potwierdzających odpowiednie przeglądy instalacji.


Jednak to nie kara finansowa jest największym ryzykiem. Należy dbać o odpowiednie czyszczenie przewodów kominowych w celu zmniejszenia ryzyka pożaru lub zatrucia czadem.

 

Podstawa prawna

 

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 z późn. zm.).
 
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.).
 

 

MIEJSCE POWSTAWANIA TLENKU WĘGLA

 

Grafika pochodzi ze strony: https://zaproskominiarza.pl/
 
 
 

Zrealizowano  w  ramach  projektu  „Wdrażanie  Programu  ochrony  powietrza  dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”  LIFE-IP  MALOPOLSKA / LIFE 14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.