Koszt wykonania audytu zwracany jest do kwoty 1 200 zł. Aby uzyskać wyższą dotację, kompleksowa termomodernizacja musi prowadzić do spełnienia jednego z poniższych wymagań:
- zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2xrok)
- zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%.
Wybór audytora należy do inwestora, czyli do właściciela nieruchomości. W jaki sposób można znaleźć kontakt do takiego specjalisty?
- Na stronie https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych znajduje się wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Wykaz prowadzony jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
- Również pod adresem https://www.peee.gov.pl/pl/expert/list znajduje się lista audytorów. W ramach tej wyszukiwarki można określić dodatkowe warunki, np. województwo w jakim działa audytor. Platforma PEEE uruchomiona została przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu ułatwienia beneficjentom np. programu „Czyste Powietrze” znalezienie wiarygodnego eksperta, który udzieli wsparcia w podjęciu decyzji o inwestycji zmierzającej do zmniejszenia zużycia energii.
- Zrzeszenie Audytorów Energetycznych z siedzibą w Warszawie również prowadzi ogólnopolską listę audytorów dostępną pod adresem https://zae.org.pl/lista-audytorow/
Więcej informacji na temat programu Czyste Powietrze można uzyskać kontaktując się z punktem konsultacyjnym w Urzędzie Gminy Oświęcim – więcej informacji można znaleźć [TUTAJ].
Zrealizowano w ramach projektu „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” LIFE-IP MALOPOLSKA / LIFE 14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.