Nowe ogrzewanie szkoły w Grojcu

Szkoła w Grojcu jest od tej jesieni ogrzewana gazem. Przejście z węgla na błękitne paliwo wymagało wybudowania kotłowni i zmodernizowania instalacji. Inwestycja została odebrana 3 listopada.

Rozpoczęte w marcu roboty były de facto pierwszym etapem rozbudowy szkolnego budynku przy Alei Ogrodowej. Powstała dwukondygnacyjna kotłownia z pomieszczeniem gospodarczym. Wejście do tego nowego segmentu jest na tyłach szkoły. W kotłowni zostały zamontowane trzy kotły gazowe. Zakres prac obejmował też wykonanie instalacji wewnętrznych (gazowej, elektrycznej, grzewczej) oraz zewnętrznych (kanalizacji deszczowej i sanitarnej). Ponadto wybudowany został szyb windy (montaż dźwigu jest przewidziany w drugim etapie inwestycji). 3 listopada protokół odbioru robót został podpisany przez wójta Mirosława Smolarka i dyrektor Szkoły Podstawowej w Grojcu Katarzynę Mendyk.

Kotły węglowe w gminnych budynkach są likwidowane od kilku lat. W 2018 roku gazowe ogrzewanie zainstalowano w remizie w Broszkowicach, rok później w remizie w Porębie Wielkiej, a w domu ludowym w tej miejscowości w 2020 roku. Tego lata gazowy kocioł zamontowano w budynku mieszczącym Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz LKS Iskra w Brzezince.

Tegoroczny, pierwszy etap rozbudowy szkoły w Grojcu, polegający głównie na budowie nowej kotłowni i modernizacji ogrzewania, kosztował prawie 850 tys. zł.  Został w całości sfinansowany ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – Fundusz przeciwdziałania COVID 19. Rozpoczęty we wrześniu, drugi etap inwestycji ma zostać ukończony pod koniec 2023 roku.

Zadanie pn. "Przebudowa, nadbudowa i rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej w Grojcu – etap I" zostało zrealizowane ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – Fundusz przeciwdziałania COVID 19. Jego wartość to 848 694,81 zł.