Otwarcie nowej części szkoły w Grojcu

Współgospodarzami uroczystości 5 kwietnia, która rozpoczęła się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Grojcu, byli wójt Mirosław Smolarek i dyrektor Katarzyna Mendyk.

Zaproszenie na akademię z okazji otwarcia nowej części szkoły przyjęli m.in. poseł Marek Sowa, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, wizytator wadowickiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie Adriana Zycha-Gurdek, proboszcz grojeckiej parafii ks. Józef Zborek, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek, zastępca wójta Halina Musiał, radni i sołtysi gminy Oświęcim, kierownicy wydziałów Urzędu Gminy, dyrektorzy jednostek i placówek oświatowych, przedstawiciele służb mundurowych i lokalnych organizacji oraz pracownicy, uczniowie i rodzice grojeckiej szkoły.

Wójt Mirosław Smolarek odwołał się do osobistych wspomnień o tym, jak funkcjonowała szkoła w Grojcu, kiedy był jej uczniem. Następnie długo dziękował wielu osobom zaangażowanym w powiększenie budynku, wymieniając m.in. radnych gminy Oświęcim, proboszcza grojeckiej parafii, pracowników szkoły i firmy-wykonawcy, autorkę projektu, sponsorów, współtworzących szkolną społeczność rodziców, a także obecnych na uroczystości: byłego wójta Andrzeja Bibrzyckiego i emerytowaną dyrektorkę Joannę Wysogląd.

Poseł Marek Sowa komplementował włodarza gminy Oświęcim za realizowane w jednej kadencji trzy duże oświatowe inwestycje, obok grojeckiej wyliczając rozbudowę szkoły w Babicach i utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzezince. Z kolei przewodniczący działającego w latach 80. Społecznego Komitetu Budowy Szkoły Stanisław Chowaniec przypomniał trudne okoliczności, w jakich powstawał szkolny obiekt u schyłku PRL-u.

Przedstawienie przygotowane przez uczniów i nauczycieli nosiło tytuł „Wiatr historii”. Spektakl przywołał postać patrona szkoły, Henryka Sienkiewicza, a inspiracją kolejnych aktów były wątki i postacie powieści „Quo vadis”, „Krzyżacy” oraz „Ogniem i mieczem”. Uroczystość zakończyło przecięcie wstęgi i poświęcenie nowej części szkolnego budynku. Później długo jeszcze trwało mniej oficjalne zwiedzanie nowych sal i pracowni.

Rozbudowa szkolnego budynku zajęła ponad dwa lata. Najpierw stanęła nowa kotłownia i zmodernizowano ogrzewanie, natomiast po wakacjach 2022 roku ruszył drugi, zasadniczy etap przedsięwzięcia. Południowe skrzydło zostało rozbudowane i podwyższone o jedno piętro, a obok niego powstał kompleks obiektów sportowych. Rozbudowa szkolnego budynku w Grojcu kosztowała ponad 14 mln zł. Na realizację drugiego etapu tej inwestycji gmina Oświęcim uzyskała dotację z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 8.245.000 zł.