Grojec - Bez pań byłoby smutno na tym świecie

Panowie ze Stowarzyszenia Górników, Emerytów i Rencistów Górniczych oraz Innych Branż Zawodowych w Grojcu jak co roku pamiętali o Dniu Kobiet. Z tej okazji w sobotę, 10 marca z myślą o członkiniach stowarzyszenia zorganizowali okolicznościowe spotkanie. Panie otrzymały kwiaty i… tabliczki czekolady. Imprezę uświetnił występ zespołu działającego od niedawna pod egidą stowarzyszenia.

– Uroczystość z okazji Dnia Kobiet organizujemy już 6 lat, czyli od samego początku działalności naszego stowarzyszenia – przybliża Albin Kojm, prezes organizacji skupiającej obecnie 160 osób.

Wśród zaproszonych na sobotnią imprezę gości znalazły się m.in. zastępca Wójta Gminy Oświęcim Agata Wiśniowska i dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim Jadwiga Szczerbowska. W imieniu Wójta Gminy Oświęcim Małgorzaty Grzywy Agata Wiśniowska odczytała list skierowany do pań.

Szanowne Mieszkanki Gminy Oświęcim!

W tym szczególnym dniu chciałabym złożyć Paniom najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wszystkie zdajemy sobie sprawę z tego jak ważną rolę w dzisiejszym świecie odgrywają kobiety. Mają wiele ról do spełnienia, które niejednokrotnie nakładają się na siebie. Jesteśmy córkami, żonami, matkami, babciami i niejednokrotnie spełniamy się również zawodowo.

Musimy pogodzić ze sobą wiele obowiązków codziennego życia. Tak ważne jest więc uhonorowanie naszych wysiłków.

Ten symboliczny dzień, 8 marca, ustanowiony świętem kobiet jest okazją do świętowania i zwrócenia uwagi jak ważną rolę pełnimy w dzisiejszym świecie”.

Grojeckie stowarzyszenie nie ogranicza się do organizowania cyklicznych imprez, na przykład z okazji Dnia Górnika czy wspomnianego Dnia Kobiet. Raz w miesiącu członkowie stowarzyszenia organizują wycieczki. Dzięki temu zwiedzili już, jak obrazowo opisuje prezes Kojm, prawie całą Polskę. Lubią także zagraniczne kierunki. W zeszłym roku odwiedzili Chorwację i Bośnię-Hercegowinę, w tym roku planują wyjazd do Czarnogóry. Częściowo wyjazdy sponsorują pobliskie kopalnie „Piast” i „Brzeszcze”, resztę niezbędnych środków wykładają sami zainteresowani.

Stowarzyszenie stara się też pomagać osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Wsparło m.in. samotną matkę z dwojgiem dzieci, która popadła w poważne tarapaty finansowe.

– Zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi mieszkańców całego powiatu oświęcimskiego. Przekonacie się Państwo, że naprawdę warto – zachęca prezes.