Grojec - W podziękowaniu za dzwon „Wawrzyniec”

Historia współpracy polsko-niemieckiej rozpoczęła się z chwilą zwrotu przez niemiecką parafię pod wezwaniem Świętego Krzyża oraz kościoła Świętej Trójcy i kościoła św. Karola Boromeusza w Münster dzwonu „Wawrzyniec” parafii w Grojcu ...


 

 


Na zaproszenie Prezydenta niemieckiego Miasta Münster Pana Markusa Lewe  w dniach 13-16 lipca br. Wójt Gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa oraz sekretarz gminy Robert Dziuba gościli w Niemczech. Grojec reprezentowany był również prze sołtysa Krzysztofa Wolaka oraz grupę grojczan.

 

Historia współpracy polsko-niemieckiej rozpoczęła się z chwilą zwrotu przez niemiecką parafię pod wezwaniem Świętego Krzyża oraz kościoła Świętej Trójcy i kościoła św. Karola Boromeusza w Münster dzwonu  „Wawrzyniec” parafii w Grojcu.

 

Dzwon został zrabowany podczas II Wojny Światowej przez okupantów i wywieziony do Niemiec, aż trafił do parafii w Münster w północno-zachodnich Niemczech. Dzwon przez 67 lat ogłaszał początek mszy w Münster, gdzie parafianie z wielkim sentymentem podchodzą do dnia dzisiejszego do dzwonu. Dzwon został zwrócony w 2009 roku parafii w Grojcu.

 

Historia dzwonu jest niezwykła. Wawrzyniec, bo takie nosi imię dzwon, został odlany w 1766 roku (w Krakowie) i był prezentem szlachetnej rodziny hrabiego Franciszka Jakuba Szembeka i jego małżonki Marii z Potockich, która była bardzo blisko związana z mieszkańcami ówczesnego Grojca. To właśnie hrabina Maria z Potockich po śmierci męża Franciszka zamówiła ten dzwon dla nowo wybudowanego kościoła. W wyniku działań II wojny światowej Warzyniec został wywieziony do Niemiec.

 

Niemcy zgodnie twierdzili, że dzwon jest symbolem pojednania polsko-niemieckiego. Nie mają też wątpliwości, że Wawrzyniec jest na właściwym miejscu.

 

 

Tagi

GALERIA