Niedawno rozpoczął się sezon grzewczy. W związku z tym mieszkańcy naszej gminy, jak i również całej Małopolski w olbrzymim stopniu narażeni są na oddziaływanie smogu. W momentach znaczącego pogorszenia się stanu powietrza, zaleca się unikania długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, wykonywania prac, bądź uprawniania sportów wymagających przebywania na zewnątrz pomieszczeń. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, osób starszych i w podeszłym wieku, osób z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorych na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osób z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osób zawodowo narażonych na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osób palących papierosy.
Przyczyną smogu w Małopolsce jest tzw. „niska emisja”, czyli emisja pyłów i gazów na wysokości do 40 m. Jej cechą charakterystyczną jest wprowadzanie niewielkich ilości zanieczyszczeń ze znacznej liczby źródeł. Głównym powodem zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce jest spalanie złej jakości węgla, odpadów węglowych czy nawet śmieci w domowych piecach. Znaczna ilość budynków w naszej gminie ciągle wyposażona jest w niskosprawne, przestarzałe kotły węglowe, tzw. „kopciuchy”. Nie zapewniają one odpowiedniej efektywności spalania i powodują zwiększenie zanieczyszczenia m.in. pyłami zawieszonymi PM 10, PM 2,5 i rakotwórczym benzo[a]pirenem.
Szacuje się, że z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce przedwcześnie umiera ok. 45 000 ludzi. Jest ono również powodem ok. 10% zachorowań na nowotwory. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza ma wpływ nie tylko na osoby szczególnie narażone, ale na każdego z nas. Wśród wielu skutków zdrowotnych można wymienić zawał serca, astmę, raka płuc, udar mózgu, schorzenia układu nerwowego, chorobę Parkinsona czy chorobę Alzheimera. A to dopiero początek listy! Wiele osób odczuwa objawy zdrowotne bardzo szybko po zwiększeniu zanieczyszczenia powietrza – zaczerwienione oczy, katar, kaszel, wysypki skórne. To często wina tego, czym oddychamy!
A zanieczyszczenia wdychamy codziennie – na mapach określających stężenie pyłów w powietrzu, w tym uważanego za najgroźniejszy PM 2,5, Polska jest czerwoną plamą. Pora to zmienić!
Gmina Oświęcim, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, realizować będzie program wymiany pieców grzewczych. W związku z powyższym, zainteresowani mieszkańcy proszeni są o wypełnienie ankiety (dostępna na dole strony) oraz dostarczenie jej do Urzędu Gminy Oświęcim, do pokoju nr 27. W siedzibie Urzędu oraz pod numerem telefon 33/844-95-67 uzyskać można więcej informacji, również dotyczących dofinansowania na termomodernizację (ocieplenie) budynku w ramach programu Jawor (link https://www.wfos.krakow.pl/jawor).
Ponadto, przypominamy, że spalanie śmieci w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu jest zabronione i karalne! Palenie śmieci szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu! W przypadku niewiedzy, w jaki sposób pozbyć się odpadu, informacje na ten temat uzyskać można w Urzędzie Gminy, również telefonicznie.
Ankieta dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej dotycząca wymiany źródeł ciepła dla Gminy Oświęcim
Zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich, wymień piec!