Zapraszamy do zapoznania się z warunkami udziału w projekcie dotacji prowadzonym przez gminę Oświęcim. Dotacja realizowana jest przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wysokość wsparcia może wynieść nawet 14 tys. złotych.
Co zrobić, żeby dostać dotację?
Pierwszym krokiem do wzięcia udziału w programie dotacji jest złożenie wniosku. Należy tego dokonać przed rozpoczęciem inwestycji – oznacza to, że nie możemy wcześniej np. zakupić kotła gazowego. Po złożeniu wniosku dla budynku zostanie wykonana ocena energetyczna (o której można przeczytać poniżej). Następnie, jeżeli wszystkie warunki udziału w projekcie zostaną spełnione, zostanie podpisana umowa pomiędzy gminą a właścicielem nieruchomości. W umowie zostaną określone szczegółowe warunki – takie jak termin realizacji i rozliczenia zadania czy dokładna wysokość dotacji. Dotacja obejmuje wymianę starego ogrzewania z paliwa stałego (węgiel, drewno) na ogrzewanie gazowe.
Ocena energetyczna
W ocenie zostanie określone zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz zalecana moc nowego urządzenia grzewczego. Ten pierwszy parametr decyduje o możliwości zakwalifikowania budynku do dotacji. Jeżeli zapotrzebowanie na ciepło nie przekroczy wartości 150 kWh/(m2 x rok), budynek będzie mógł zostać zakwalifikowany bez dodatkowych warunków.
Jeżeli wartość zapotrzebowania budynku na ciepło będzie wyższa, w ocenie energetycznej zostaną określone zalecenia w zakresie ocieplenia. W takim wypadku uzyskanie dotacji będzie możliwe jedynie w przypadku wykonania tych zaleceń.
Ocena energetyczna będzie wykonywana przez uprawnionego wykonawcę. Dopiero po zakwalifikowaniu budynku na podstawie oceny, zostanie podpisana umowa o dotację z gminą. Jak pisaliśmy wyżej, aby otrzymać dotację, nie można rozpocząć inwestycji przed podpisaniem takiej umowy. Wykonanie oceny jest bezpłatne dla właściciela nieruchomości i realizowane za pośrednictwem gminy.
Wysokość dotacji
Drugim ważnym parametrem zawartym w ocenie energetycznej jest zalecana moc nowego urządzenia grzewczego. Od tej wartości zależy wysokość dofinansowania. Maksymalna całkowita kwota dotacji to 14 tys. złotych, z czego:
- 6 tys. przeznaczone jest na modernizację instalacji, czyli na przykład na wymianę grzejników, montaż zaworów termostatycznych lub zakup wkładu kominowego;
- Maksymalnie 8 tys. złotych przeznaczone jest na zakup i montaż nowego kotła. Dokładna wysokość dotacji będzie wyliczana według schematu:
- 550,00 zł/kW dla zapotrzebowania do 10 kW mocy włącznie;
- 500,00 zł/kW dla zapotrzebowania powyżej 10 kW do 15 kW mocy włącznie;
- 450,00 zł/kW dla zapotrzebowania powyżej 15 kW do 20 kW mocy włącznie;
- 400,00 zł/kW dla zapotrzebowania powyżej 20 kW.
Jeżeli zostanie zakupiony nowy piec o mocy większej niż zalecana, nie zwiększy to wysokości dotacji. Zakup urządzenia o mocy mniejszej niż zalecana może natomiast spowodować zmniejszenie wypłaconej kwoty.
Terminy
Realizacja projektu pierwotnie planowana była końca marca 2023 roku. Obecnie jednak gmina będzie starała się o przedłużenie tego terminu o kilka kolejnych miesięcy. Przypominamy, że inwestycja (czyli m.in. zakup nowego kotła) nie może zostać rozpoczęta przed zawarciem umowy z gminą.
Wnioski można składać w Urzędzie Gminy Oświęcim (również elektronicznie, poprzez platformę e-puap). Druki wniosków są dostępne w pokoju numer 27 w Urzędzie Gminy oraz tutaj.
Pozostałe warunki
- Podobnie jak w przypadku innych programów dotacji, warunkiem jej uzyskania jest usunięcie i zezłomowanie starego kotła.
- Wnioskodawcą może być osoba fizyczna.
- Budynek, którego dotyczy dotacja w programie 4.4.2, musi być budynkiem mieszkalnym, oddanym do użytkowania nie później niż 30 czerwca 2017 roku.
- Warunki programu nie dopuszczają budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.
- Wypłata dotacji nastąpi dopiero po wykonaniu inwestycji przez inwestora.
- Warunkiem wypłaty dotacji będzie przedłożenie dokumentów potwierdzających zmianę ogrzewania, czyli między innymi opłaconych faktur.
- Dotacji z projektu 4.4.2 nie można łączyć z programem „Czyste Powietrze”
Lista rezerwowa
W projekcie przewidziano dotację do wymiany ogrzewania w 60 budynkach. Jeżeli zostanie złożonych więcej wniosków, zostanie z nich utworzona lista rezerwowa, według kolejności zgłoszeń. W przypadku zwolnienia się miejsca na liście do dotacji, kolejne budynki z listy rezerwowej będą kierowane do oceny energetycznej.
Więcej informacji
Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy Oświęcim – pokój nr 27, pod numerem telefonu 33/844-95-27 lub mailowo: powietrze@gminaoswiecim.pl
Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Poddziałania 4.4.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.