Rekord Guinnessa w Grojcu?

17 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Grojcu przyłączyli się do ponad 85 000 osób, które wzięły udział w akcji bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób.

Akcję po raz czwarty zorganizowała Fundacja WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować". Szkoła z Grojca uczestniczyła w tym wydarzeniu również po raz czwarty. Podczas próby uczniowie promowali także noszenie kamizelek odblaskowych w ramach konkursu „ Odblaskowa Szkoła”. Nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń czuwali nauczyciele instruktorzy przeszkoleni przez Fundację WOŚP oraz strażacy-ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grojcu , którzy także przeprowadzili dodatkowe szkolenie wśród uczniów.

 

Dzisiejsza data nie jest przypadkowa, bowiem wczoraj (16 października) obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP podziękował dziś wszystkim osobom i instytucjom, które dołączyły do tego przedsięwzięcia! Szczególne podziękowania skierował do szkół podstawowych, które posiadając przekazany przez Orkiestrę sprzęt oraz przeszkolonych nauczycieli, włączyły się do akcji i wspólnie z Fundacją WOŚP promowały naukę pierwszej pomocy. Podziękował nauczycielom za całoroczną pracę, za każdą godzinę lekcyjną, która poświęcona jest nauce podstawowych czynności.

 

Tegoroczna akcja udzielania pierwszej pomocy była pierwszą próbą zdobycia wpisu do Księgi Rekordów Guinnessa. Trwała punktualnie od 12.00 do 12.35 – wymagała dokładnej koordynacji z pozostałymi. Aby pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo–oddechowej potrzeba co najmniej 11 841 uczestników. Poprzedni rekord został ustanowiony w Niemczech, wzięło w nim udział 11 840 osób.

 

Zgodnie z procedurą Biura Guinness World Records wyniki dzisiejszej próby pobicia rekordu zostaną opublikowane po weryfikacji nadesłanych potwierdzeń.

GALERIA