Nowy Ośrodek Zdrowia w Grojcu

Urząd Gminy Oświęcim przygotowuje się do budowy nowego ośrodka zdrowia w Grojcu. W styczniu 2017 roku planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę. Poniżej przedstawiamy wizualizację planowanego ośrodka.

 

Projektowany budynek przewiduje dodatkowe miejsca parkingowe dla pacjentów, osobne wejścia dla osób dorosłych oraz dla dzieci,  połączone jedną wspólną rejestracją wewnątrz. Znajdą się tam także m.in.: pracownia rentgenowska, poczekalnie, gabinet stomatologiczny, dwa gabinety internistyczne, gabinet wielofunkcyjny, mogący służyć różnym specjalistom, gabinet zabiegowy oraz część pediatryczna z osobnym punktem szczepień.

 

W projekcie budżetu Gminy Oświęcim na 2017 rok, na realizację przedsięwzięcia pt.: „Budowa ośrodka zdrowia wraz z infrastrukturą techniczną w Grojcu”, przewidziana jest kwota 981 344,00 zł. W styczniu przyszłego roku planowane jest ogłoszenie przetargu, a już 1 września 2017 roku pierwsze przyjęcia pacjentów.

 

 

Problemy z Ośrodkiem Zdrowia w Grojcu spowodowane są decyzją Rady Miasta Oświęcim, która mówi o zaprzestaniu – z dniem 31.12.2016 roku – dalszego świadczenia usług medycznych dla należącego do Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego, wiejskiego ośrodka zdrowia w Grojcu. Pomimo starań władz Gminy Oświęcim, przede wszystkim w osobie Zastępcy Wójta Mirosława Smolarka, nie wyrażono zgody na czasowe przedłużenie działania dotychczasowego ośrodka, do czasu wybudowania i otwarcia nowej placówki, a w związku ze znowelizowanymi wytycznymi sanepidu, nie ma możliwości powołania nowego ośrodka zdrowia w dotychczasowym miejscu.

 

Powyżej przedstawiona sytuacja powoduje, że od 1 stycznia do 1 września 2017 roku, mieszkańcy Grojca będą zmuszeni dojeżdżać do innego ośrodka zdrowia. Deklaracje pacjentów zostaną automatycznie przeniesione do Przychodni Rejonowej nr 3 na ul. Słowackiego w Oświęcimiu. Jednak Urząd Gminy Oświęcim zachęca wszystkich mieszkańców Grojca do przeniesienia swoich deklaracji do Ośrodka Zdrowia we Włosienicy, ponownie otwartego 1 września 2016 roku przez firmę NZOZ FORMED z Wadowic (przyszłego operatora ośrodka w Grojcu). W świeżo wyremontowanym budynku znajdują się gabinety: internistyczny, zabiegowy, pediatry oraz zapewniona jest opieka pielęgniarki środowiskowej. Na dodatkowe zabiegi (m.in.: zdjęcia rentgenowskie, USG) pacjenci są dowożeni bezpłatnie i badani bez kolejek w ośrodku FORMED w Wadowicach. Przychodnia we Włosienicy zatrudnia wysokiej klasy specjalistów, lek.: Artura Mendyka, Andrzeja Berszakiewicza, Iwonę Maciejewską-Malicką, Marzenę Kożuch-Kowalczyk, Annę Ferenc. Warto dodać, że część z tych lekarzy zadeklarowała, że w późniejszym okresie będzie leczyć w nowej przychodni w Grojcu. Dodatkowym argumentem, aby przenieść swoją deklarację, jest planowane uruchomienie przez Gminę Oświęcim busa, który 3 razy dziennie, w czasie pracy ośrodka, będzie dowoził pacjentów do Włosienicy, zabierając ich z przystanków autobusowych) na trasie Włosienica – Grojec (od GOPSu przez Grojec i Łazy). Ponadto, dotarły do nas informacje, że ze względu na przyszłoroczny II etap remontu ulicy Słowackiego, a także planowaną modernizację skrzyżowania ulic Pod Górką, Grojeckiej i Jezioro w Zaborzu, już niebawem utrudniony będzie dojazd do oświęcimskiej Przychodni na wspomnianej ul. Słowackiego.

 

Druki deklaracji, przygotowane do szybkiego i łatwego wypełnienia, są do pobrania w Grojcu w Domu Ludowym, w Bibliotece, Przedszkolu, Szkole Podstawowej oraz na stronach internetowych www.grojec.gminaoswiecim.pl, www.naszgrojec.pl oraz pod niniejszą informacją. Deklaracje należy samodzielnie podpisać i dostarczyć (już niekoniecznie osobiście) do Ośrodka Zdrowia we Włosienicy.

Do pobrania:

 

1. Deklaracja wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

 

2. Deklaracja wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej

 

 

GALERIA