Spotkania informacyjne o przychodni

Spotkania informacyjne o ośrodkach zdrowia – w Grojcu, którego otwarcie jest planowane latem przyszłego roku, i działającym od września we Włosienicy – odbyły się w Grojcu 4 grudnia, a w Stawach Grojeckich cztery dni później.

Więcej informacji na temat planowanego ośrodka zdrowia w Grojcu można znaleźć TUTAJ.


Zastępca wójta Mirosław Smolarek przedstawił lokalizację przyszłej przychodni, zaprezentował mieszkańcom jej wizualizację i opowiedział o bezpłatnej komunikacji – od stycznia do dnia otwarcia nowej lecznicy będzie kursował bus trasą: GOPS w Stawach Grojeckich – Grojec – Poręba Wielka – Włosienica. Mirosław Smolarek zachęcał również złożenia deklaracji we Włosienicy już teraz. Ułatwi to Grojczanom formalności po uruchomieniu przychodni w ich miejscowości, ponieważ ich kartoteki będą w niej dostępne.


Aleksander Kępa, dyrektor w firmie Formed, która jest operatorem ośrodka we Włosienicy i będzie również obsługiwać lecznicę w Grojcu, przedstawił świadczone usługi. Obejmują one m.in. porady i wizyty domowe lekarzy oraz pielęgniarki środowiskowej, pobieranie materiałów do badań i dostarczanie ich wyników.


Część lekarzy, którzy przyjmują we Włosienicy, będzie pracować także w przychodni w Grojcu. W tej miejscowości w spotkaniu informacyjnym uczestniczyli dwaj z nich. Kardiolog Artur Mendyk z uznaniem wyrażał się o zaangażowaniu zastępcy wójta Mirosława Smolarka, wobec którego sam, jako mieszkaniec Grojca nie mógł być obojętny. Stwierdził też, że nie zna wiejskiej przychodni, która byłaby wyposażona w rentgen i USG, a takie pracownie są planowane w Grojcu. Podkreślił, że istnienie ośrodka zdrowia nie zależy od władz Gminy ani od spółki, która ją obsługuje, ale od samych mieszkańców. Nefrolog Andrzej Berszakiewicz zaapelował do obecnych, żeby uruchomili marketing szeptany, który wszyscy lepiej znamy pod swojską nazwą poczty pantoflowej.


Uczestnicy spotkań pytali głównie o szczegóły funkcjonowania przychodni. Dowiedzieli się m.in., że we Włosienicy działa (i tak też będzie w Grojcu) telefoniczna rejestracja na konkretną godzinę, a "zapisanie się" do konkretnego lekarza umożliwia także poradę u innego, przyjmującego w tym ośrodku. Uzyskali też informacje na temat formalności związanych z kartoteką, a także możliwości otrzymania recepty bez umawiania się na wizytę u lekarza.


Osoby, które zechcą wypełnić deklaracje związane z korzystaniem z ośrodka we Włosienicy, znajdą je w bibliotece, przedszkolu i szkole w Grojcu oraz w GOPS-ie w  Stawach Grojeckich.