60-lecie KGW Grojec

Koło Gospodyń Wiejskich w Grojcu powstało w 1959 roku. Jego członkinie obchodziły jubileusz 19 października. Wśród gości urodzinowego spotkania byli m.in. przedstawiciele samorządowych władz, lokalnych i rolniczych organizacji, a także koleżanki z zaprzyjaźnionych kół w gminie i mieście Oświęcim.

Świętowanie okrągłej rocznicy Koła rozpoczęła msza odprawiona przez księdza proboszcza Józefa Zborka. Świecka część uroczystości miała miejsce w Domu Ludowym. Tutaj rej wodzili "Grojczanie". Trzon tego zespołu śpiewaczego stanowią członkinie Koła Gospodyń Wiejskich.


Występ otworzyła piosenka z wymownym refrenem "Jak szybko mijają lata, jak szybko przemija czas...". Natomiast zaprzyjaźniony zespół "Zasolanie" zaprezentował ludowe melodie i tańce, a przede wszystkim śpiewane życzenia ułożone specjalnie na tę okazję. Jubileuszowy toast został spełniony w takt zwyczajowego, odśpiewanego chóralnie "Sto lat".


Historię KGW przedstawiła Stanisława Bliźniak. 15 grojczanek powołało je do życia 18 listopada 1959 roku. Pierwszą przewodniczącą nieprzerwanie przez ponad ćwierć wieku była Maria Chowaniec. Koło organizowało pokazy i kursy praktycznych umiejętności: gotowania, pieczenia, haftu, szydełkowania, robienia firanek na krośnie, kroju i szycia. Zajęcia dotyczyły też uprawy zbóż i ziemniaków, kwiatów i warzyw, chowu bydła i trzody. Osobna sekcja hodowli drobiu powstała w 1969 roku.


Organizacja prowadziła elektryczny magiel i działającą do dziś wypożyczalnię sprzętu gospodarstwa domowego. Pomagała zapewnić opiekę nad dziećmi w czasie prac polowych. Gospodynie przekazywały skromne środki i poświęcały mnóstwo pracy swojej wiosce, miejscom i budynkom, z których korzystają wszyscy mieszkańcy. Zacieśniały znajomości i przyjaźnie na wycieczkach do Zakopanego, Sandomierza, Gdyni, Krakowa, Wieliczki, Cieszyna, Szczyrku, Niepołomic i na Górę św. Anny.


Rozrywkowe imprezy panie łączą z pielęgnacją prostych tradycji, organizując co roku Dzień Kobiet, Dzień Matki, czy zabawę karnawałową. Regularnie występują na dożynkach i uczestniczą w konkursach wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Koło współpracuje z innymi miejscowymi organizacjami, a także ze szkołą, organizując spotkania, pogadanki i prezentacje połączone z degustacją smakołyków.


Gospodynie poświęcają swój czas, umiejętności i talenty Kołu, w miarę jak pozwalają na to sprawy najważniejsze – rodzina i dom. Dziś pielęgnują zwyczaje ze smartfonem w ręku i z pomocą komputera. Najwięcej członkiń (120) KGW w Grojcu liczyło w latach 70. Dzisiaj wśród 34. pań są takie, które mogą się poszczycić nawet 50-letnim stażem. Od 2006 roku przewodniczącą jest Maria Śliwka.


Goście jubileuszowej imprezy musieli ustawić się w długą kolejkę, żeby złożyć grojeckim gospodyniom powinszowania. Podziękowania i życzenia na kolejne "lecia" rozpoczęli wójt Mirosław Smolarek i jego zastępca Halina Musiał. Dołączyli do nich przewodnicząca Rady Gminy Oświęcim Bernardyna Bryzek wraz z radnymi Sławomirem Domżałem i Adamem Nowotarskim. Wszelkiej pomyślności paniom z KGW życzyli też dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska, prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Albin Kojm, przewodnicząca Rady Kobiet przy Miejsko-Gminnym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Halina Skrzypczyk, prezes Miejsko-Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Stanisław Chowaniec, przewodniczące kół gospodyń z gminy i miasta Oświęcim z przewodniczącą KGW Rajsko Jadwigą Chowaniec na czele, pracownice Gminnej Biblioteki Publicznej z szefową tej instytucji Barbarą Gasidło, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Grojcu Agnieszka Pękala oraz prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej Danuta Kożusznik.


Współorganizatorem 60-lecia KGW Grojec był OKSiR, a finansowo Jubileusz wsparła Gmina Oświęcim.

GALERIA