
Od wyjaśnienia różnicy między ekologią a sozologią rozpoczął się kolejny poranek ekologiczny w bibliotece w Rajsku. Uczniowie klas I i II SP z uwagą wysłuchali też, na czym polega praca ekologa, co to takiego bioodpady i elektrośmieci. Dzieci w sposób bardzo dojrzały podawały przykłady na to co możemy zrobić, aby szanować przyrodę. W jednym przypadku wszyscy byli zgodni, że muchomora nie wolno deptać. Chyba nikt nie zaprzeczy jaką piękną jest ozdobą lasu. To również pokarm dla jeleniowatych, które w ten sposób pozbywają się pasożytów ze swojego organizmu.
Temat segregacji śmieci został ujęty w sposób praktyczny. Przygotowane rekwizyty ( butelki, papier, słoiki, puszki ) trafiły na odpowiednie kolorowe kartki zgodnie z kolorami w codziennej segregacji.
Przerywnikiem w zajęciach i, jak się okazało, znakomitym rozprężeniem było naśladowanie zwierząt. Do tablicy został wywołany bocian, kot , żaba, wąż. Udając pszczółki dzieci wróciły do zajęć plastycznych.
Jak wszystkim wiadomo, płazy są wyznacznikiem czystości otaczającego nas środowiska, a zatem na zakończenie spotkania nie mogło zabraknąć pracy plastycznej. Ekologiczna żabka została zrobiona z rolek po papierze, zielonej bibuły i kolorowych łapek, bo przecież trzeba zachęcić wiosnę, żeby z nami została na dłużej.
Wszyscy zgodnie przyznali, że o bliższe i dalsze otoczenie naprawdę warto dbać. Bardzo nas to cieszy!